Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Connect with us

Biznes, Finanse

Jakie są popularne formy wyceny firm i przedsiębiorstw

Dodano

data

Transakcje sprzedaży i zakupu firm są dość często spotykane, dziś to jest stosowana powszechnie praktyka w biznesie. Jeżeli dwie strony są na to zdecydowane, to zostaje kwestia ustalenia na odpowiednim poziomie ceny transakcji. W takim przypadku bardzo często wykonywana jest profesjonalnie wykonana wycena firmy, która stanowi wyjściowy punkt do dalszych rozmów i negocjacji. Na wycenę firmy wpływ ma parę różnych czynników, i im firma będzie miała większą wielkość, tym trudniej zapewne będzie ustalić jej końcową wartość. Obecnie dostępnych jest parę odmian takich wycen, które różnią się znacznie od siebie podejściem, a co za tym idzie też i wynikiem końcowym.

Dlatego też w każdym przypadku najlepiej będzie dopasować odpowiednią metodę do konkretnej sytuacji, aby była ona w miarę możliwości dokładna. Przez wielu specjalistów uznawana za najprostszą będzie metoda majątkowa, oparta na ocenieniu wartości pasywów i aktywów, i ich odjęciu od siebie. Założenie to jest słuszne w sytuacjach, kiedy faktycznie majątek stały czy ruchomy ma największy wpływ na wartość firmy. Lecz jeżeli pojawią się kwestie patentów, znaków towarowych, czy różnych innych niematerialnych wartości, to otrzymać można mocno odbiegający od faktycznego stanu wynik.

Z tego też powodu w licznych przypadkach biuro aktuarialne sięgnie po inne rozwiązanie, które powinno dać bardziej realną sumę. Kolejną z popularnych rodzajów wycen jest metoda dochodowa. Ona z kolei opiera się na ocenie finansowych przepływów, które dadzą obraz tego, jak dany biznes jest rentowny i ile można na nim zarobić. Obecnie jest ona często wykorzystywana, zwłaszcza w przypadku większych firm, gdyż zdaniem wielu specjalistów daje najbardziej wiarogodne dane. W ramach wyceny dochodowej używanych jest też kilka podstaw wycen, tu także dobiera się najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie. A w niektórych przypadkach sprawdzi się najlepiej porównawcza wycena. Polega ona na tym, że wartość danej firmy jest szacowana w oparciu o wartość konkurencyjnych podmiotów, funkcjonujących w takiej samej branży.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Continue Reading
Dodaj swój komentarz

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply